Seppo Konoselle kotiseutuneuvoksen arvonimi

Tasavallan presidentti on myöntänyt  kotiseutuneuvoksen arvonimen artikkelitoimittaja Seppo Konoselle Kaavilta.

Seppo Kononen vaikuttaa aktiivisesti monella saralla kotiseututyössä.  Kaavin pitäjäseuranpuheenjohtajana hän on ollut vetämässä Juutilan valimomuseon kunnostustyötä  sekä virittämässä kaskiperinnetilan Telkkämäen käyttöä.  Savon murteen taitajana  hänet  tunnetaan juontajana   perinnetapahtumissa ja  pelimanniyhtyeiden esiintymisissä Pohjois-Savossa ja Kaustisilla.  Hän soittaa yhtyekokoonpanoissa mandoliinia ja viulua. Kononen soittaa tilanteen mukaan  myös huuliharppua

Kononen on nykyisin  Savon kielen seuran puheenjohtaja ja kuuluu Pohjois-Savon kotiseutuyhdistysten liiton hallitukseen.

Hän on  työskennellyt monissa sanomalehdissä,  viimeksi Savon Sanomissa artikkelitoimittajana, josta  jäi eläkkeelle  2014.  Monipuolinen kirjoittaja on  palkittu valtion tiedonjulkistamispalkinnolla ja  Suomen Kuvalehden journalistipalkinnolla.

19.12.2014