Murteella puhumista rohkaistaan

Murteella puhumista rohkaistaan
Savon ja Suomen murremestaruuksista kilpaillaan v. 2015

Suomen kielen murteet, mukaan luettuna savon murre ovat viime aikoina saaneet näkyvyyttä- ja kuuluvuutta medioissa. On ehdoteltu jopa televisio- uutisten lukua eri murteilla. Nyt on otollinen aika kannustaa savon murteen ja savolaisen kulttuurin rohkeaan esiin tuomiseen, patistellaan Savon kielen seuran v. 2015 toimintasuunnitelmassa. .

Uutena toimintamuotona ehdotetaan kokeiltavaksi Turpakäräjät keskustelutilaisuuksien järjestämistä Kuopiossa yhdessä Ikääntyneiden yliopiston kanssa. Ensin alustus jostakin savolaisuuteen liittyvästä aiheesta ja sitten huastellaan.

Savon kielen seuran vuosikokouksessa 28.3. Pohjois-Savon Liiton maakuntasalissa kilpaillaan Savon murremestaruudesta (14. mestaruusi). Voittajalle kuten myös edellisvuoden tarjotaan mahdollisuus osallistua Suomen Heimot ry:n murteella puhumisen SM-kilpailuun heinäkuussa.

Kuopion murretori pidetään (17. kerta ) kauppatorilla  16-18.7.   klo 12-13.30. Esiintyjiksi tulee murteen ja musiikin ossoojia maakunnasta.

Kotiseutuneuvos Unto Eskelisen runokokoelma julkaistaanm mihin tarvitaan ulkopuolista taloudellista tukea. Sisältönä Katri Ahokkaan valikoimat 200 runoa, kuvituksena Pauli Saastamoisen piirroksia. Kirjaa markkinoidaan kirjakaupassa , medioissa ja tapahtumissa.
Savolaisen kulttuurin iänenkannattaja , jäsenlehti Aakusti (26.vsk) ilmestyy 4 numeroa printtijulkaisuna, luettavissa myös nettisivulta.

Kotisivu www.savonkielenseura.fi on uusittu ja palvelee entistä paremmin tiedotus- ja esittelytarvetta.

Osallistutaan Suomen Heimot ry murteella puhumisen  SM-kilpailuun Kajaanissa 8.7.

Osallistutaan Pohjois-Savon kotiseutuyhdistysten liiton syys- ja kevätkokoukseen sekä muuhun toimintaan.

Osallistutaan Suomen Kotiseutuliiton kotiseutupäiville Espoossa 6-9. 8.