Murretori palaa kauppatorille

Savon kielen seuran murretori palaa viiden vuoden jälkeen torilavalle Kuopion kauppatorille 16.-18.7. Murretorin viikko kestää torstaista lauantaihin, mutta hauskuutta piisaa päivittäin puoli tuntia pidempään kuin ennen klo 12-13.30.

Murretorilla ei myydä eikä osteta mitään, vaan tarjotaan kaikelle kansalle maksutta aitosavolaista huumoriohjelmaa, kansanmusiikkia, laulua ja runoa.
Lavalle astelee muun muassa virallisesti valittuja Savon murremestareita, heistä tuoreimpana alkuvuodesta tittelin voittanut kansanedustaja Hannakaisa Heikkinen. Mestarien joukkue, johon kuuluvat hänen lisäkseen edellisvuosien voittajat Matti Korhonen ja Jari Känninen, puolustaa heinäkuun alussa savolaista puhe taetoo Kajjjaanissa murteella puhumisen Suomen mestaruuskilpailussa.

Murretorilla kuullaan millainen on ollut savolaiskolmikon menestys. Murretorille tulee esiintyjiä Savon eri kulmilta, ja jutut juontavat toimittaja Seppo Kononen ja Aapeli Rummukainen.

Kuopion murretori pidettiin ensimmäi sen kerran viime vuosituhannen viimeisenä kesänä. Kauppatorin remontin takia tapahtuma pidettiin v. 2010-2014 Satamatorilla, jossa sielläkin kansa viihtyi hyvin.